Sıcak sudan ısıtmaya kadar her evde bulunan doğal gazdan kaynağını alan kombiler, zaman zaman kullanıcı müdahaleleri nedeniyle akıtma veya arızalanma gibi sorunlar çıkartmaktadır. Kombinin bakımlarını kendiniz yaptıysanız, kombiye fazla su basma ve buna bağlı sızdırma veya çalışmama sorunu ile karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Kombi ile ilgili her müdahaleyi, ancak ve ancak yetkili servislerin yapması konusunda uyarıları gerek üreticiler gerekse de biz yetkili servisler sürekli belirtsek de, zaman konusunda acil durumlarda, kişiler ; evlerindeki kombilerine kendi bilgileri ile müdahale etmektedir. Bu sebepten ötürü, kombilerde hiçbir arıza yokken, birçok arıza baş gösterebilir ve olumsuz kazalar meydana gelebilir. Bugün, bu yazımızda kombiye fazla su basılması ile ilgili oluşabilecek sorunlara değinmek ve tüketicileri bilgilendirmek istedik.

Kombiye Fazla Su basılması, genel olarak yaygın görülen bir hata olup, belirli aşamalar ile suyun tahliye edilmesi ile sorun çözülebilmektedir. Kombiye fazla su basılması sebebiyle, kombi arızaları oluşmakta ve yetkili servislere çağrılar çoğunlukla bu sebeple düşmektedir. Kombiye fazla su basılırsa ne olur? sorusu ise, evlerindeki kombilerin havasını almak ya da bakımlarını kendileri yapmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği ve korktuğu sorudur. Bu nedenle, bugün bu yazımızda, kombiye suyun fazla basılması halinde oluşabilecek arızalara ve çözümlerine yer verdik.

Kombiye Fazla Su Basılırsa Kombiye Ne Olur ?

*Su ile basınç doğru orantılı olduğundan dolayı, kombiye fazla su basılması ile basınçta artar. Basıncın artmasını kombinin üzerindeki barometreden yani (bar)dan görebilirsiniz. Normal bir kombinin basıncı 2 ve üzerini görmezken, fazla su basılmasından dolayı 2bar üzerine basınç ibresi çıkmaktadır. Kombiye fazla su basıldığını, kombideki barometreden anlayabiliriz.

*Petekler, fazla suyu tahliye etmek için aktif hale geçerek, eve yada bulunan ortama su sızdırabilir, buna bağlı tahtalar kabarabilir. Kombinin altından su sızması ise de, suyun fazla basıldığının bir kanıtı olarak gösterilebilir.

*Kombideki fazla suyun tahliye edilmesi için izlenecek yolları yaptıktan sonra kombiyi çalıştırdığınızda, kombinizin çalışmamasına neden olabilirsiniz.

*Fazla basınç nedeni ile, kombinin parçaları arızalanma yapabilir.

Kombiye Fazla Su Basmanın Çözümü Nedir?

Kombiye gereğinden fazla su basmış olabilirsiniz, bu hatanızın elbette bir telafisi var. Kombinin içerisinde bulunan suyun bir anda boşalması ihtimaline karşı eviniz veya ofisinizdeki halı vb araçları toplayınız. Geniş bir kap ile kombinizin altındaki vanayı açınız, ancak tüm suyu boşaltmamaya dikkat ediniz. Eğer ki tüm suyu boşalttıysanız, kombiniz bu kez de su olmadığı için çalışmayacaktır. Bu nedenle, kombide en fazla veya en az 1.5 seviyelerinde su bulunması gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir